Kimyasal Peeling cilt bakimi safa estetik

Kimyasal Peeling

Yazı Başlıkları

Yaş alma, çevresel faktörler ve güneş ışınlarının zararlı etkileri zamanla cildin sağlıksız ve cansız bir görünüme sahip olmasına neden olabilmektedir. Günlük cilt bakım rutinleri eksiksiz olarak yerine getirilse de daha profesyonel bakım süreçlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Medikal cilt bakımı uygulamalarından biri olan kimyasal peeling cildin yenilenmesinde ve canlandırılmasında kullanılabilecek en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Kimyasal peeling uygulamasında kimyasal özelliğe sahip ajanlar kullanılarak uygulama bölgesinde kontrollü bir hasar oluşturularak cildin kendini yenilemesini sağlayacak bir yara iyileşme sürecinin ilk adımı atılır. Kişiye özel planlanan bu prosedürde cilt soyularak alttan gelen yeni cilt sayesinde parlak ve genç bir görünüm elde edilmesi amaçlanır.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte meydana gelen ince kırışıklıklar, yara izleri, cilt lekeleri vb. sorunların giderilerek cildin daha sağlıklı ve canlı bir görünüm elde etmesi için kişi özelinde planlanan ve cildin kontrollü bir şekilde soyulmasıyla gerçekleştirilen bir medikal estetik prosedürüdür. Yüze, boyun bölgesine ve ellere uygulanabilen kimyasal peelingin amacı cildin genel görünümünün iyileştirilmesi, cilt kusurlarının azaltılması ve yara iyileşme sürecinin başlatılması sayesinde cilt elastikiyetinin artırılmasıdır. Güvenilir bir medikal tedavi olan kimyasal peeling mutlaka alanında deneyimli ve eğitimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling uygulamasından en etkili ve güvenilir sonuçların alınabilmesi için hastanın ihtiyaçlarına uygun bir solüsyon hazırlanır. Cilt temizlendikten sonra dudak bölgesine, göz ve burun kenarlarına koruma amacıyla krem sürülür, kulaklar ve gözler pamukla kapatılır. Uygulamanın güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gereken önlemler alındıktan sonra kişi özelinde seçilen solüsyon uygulanır. Cildin herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğinin anlaşılması için ilk uygulamanın kısa tutulması gerekir. Uygulanan kimyasal ajanlar cilt yüzeyinde bekletildikten sonra derinlemesine temizlenip cilde nemlendirici sürülür.

Kimyasal peeling uygulaması kişinin cilt tipi ve cilt toleransı gibi bazı etkenlere göre belirli aralıklarla tekrarlanabilir. Kimyasal peeling uygulamasının başarılı olabilmesi için hastanın ihtiyaçları titizlikle analiz edilmeli ve cilt duyarlılığı belirlenmelidir. Kullanılacak olan kimyasal ajanların hastanın ihtiyaçlarına yönelik olarak belirlenmemesi durumunda uygulamadan istenilen etkinin elde edilmesi mümkün olmayacaktır.

Kimler Kimyasal Peeling Yaptırabilir?

Yaş almaya bağlı ince kırışıklıkları olan, cildinde yaşlılık lekeleri oluşmaya başlayan, cildinde lekeler bulunan, cilt tonunda düzensizlikler bulunan, cildi çeşitli nedenlerle matlaşıp cansızlaşan, daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak isteyen kişilere; yapılan analizler sonucunda uzmanların uygun görmesi durumunda kimyasal peeling işlemi uygulanabilir.

Cildinde açık yaralar olan, kısa bir süre önce radyoterapi gören, gebelik sürecinde olan, cildinde derin güneş yanıkları bulunan, akne tedavisi gören ya da yakın bir süre önce akne tedavisi görmüş kişilere kimyasal peeling uygulaması yapılamaz.

Kimyasal Peeling Avantajları Nelerdir?

Kimyasal peeling uygulaması sayesinde cildin mat ve cansız bir görünüm kazanmasına neden olan ölü deri temizlenerek cilt arındırılır. Yaş almaya bağlı olarak meydana gelen ince kırışıklıklar giderilebildiği gibi akne izleri de hafifletilebilir.

Kimyasal Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal peeling uygulamasından sonra cildin hassasiyetinde büyük ölçüde bir artış yaşanır. Uygulamayı izleyen 24-48 saat içerisinde cilt soyulmaya ve yaklaşık 10 gün içinde cilt kendini yenilemeye başlar. Erken dönemde cildin iyileşme sürecini geciktirme riskinden dolayı sigara kullanılmamalıdır. Ciltteki tahrişin minimize edilmesi ve cildin beslenmesinin sağlanması için önerilen nemlendirici bakımlar eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Uygulamadan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaya özen gösterilmeli ancak güneşe çıkılması zorunluysa mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

Kimyasal Peeling guzellik uzmanina danis

Ben Güzellik Uzmanınız Büşra

Yaptığımız uygulamalar hakkında merak ettiğiniz soruları buradan bana sorabilirsiniz.

Bültenimize Üye Olun

SAFA Estetik ve güzellik merkezi olarak siz misafirlerimize en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlıyoruz

Hafta içi: 08:00 – 17:00

Cumartesi: 08:00 – 15:00

Pazar: Kapalı

Zafer Mh. Ahmet Yesevi Cd. Gümüş Sk. N:40-21 / 34194 Bahçelievler İSTANBUL

Email: info@safaestetik.com

Telefon: +90 533 898 17 01

SAFA Estetik © 2021